Jak ochronić psa przed kleszczami?

kleszczy w lesie jest coraz więcej

Kleszcze z roku na rok stają się coraz większym utrapieniem. Jeszcze do niedawna spotkać je było można głównie w lasach czy zadrzewionych parkach, teraz obecne są nawet na krótkich miejskich trawnikach. Właściciele psów wiedzą, jak niewiele czasu trzeba, by razem z czworonogiem wrócił do domu niechciany lokator. Kleszcze wyczuwają psy z odległości nawet dwudziestu metrów, dlatego trzeba przywiązywać ogromną wagę do ich odstraszania. Co warto wypróbować?

Obroża przeciw kleszczom

Obroża na kleszcze dostępna jest w każdym sklepie zoologicznym. Założona na szyję psa, chroni go przed niepożądanymi pasożytami przez okres nawet ponad pół roku. Jest to rozwiązanie o tyle wygodne, że dobrze dopasowana obroża nie zsuwa się z szyi zwierzaka, a on sam nie ma możliwości jej swobodnie zdjąć. Obroża przeciw kleszczom może być stosowana nawet u małych szczeniaków, wtedy praktycznym rozwiązaniem jest wybranie takiej z regulowanym zapięciem. Ceny obroży na kleszcze wahają się w zależności od ich jakości i materiału wykonania i z reguły mieszczą się w przedziale od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Krople na kleszcze

Aplikacji kropel dokonać można samemu lub w gabinecie weterynaryjnym. Nakłada się je w okolicach karku – jest to miejsce, gdzie pies nie jest w stanie ich zlizać ani zetrzeć. Skuteczność kropel jest stosunkowo krótka – zazwyczaj już po miesiącu trzeba powtarzać aplikację, by ochrona wciąż była skuteczna. Z tego też względu na dłuższą metę jest to dość kosztowne rozwiązanie.

Dlaczego warto chronić psy przed kleszczami?

Wielu właścicieli zwierzaków bagatelizuje kleszcza i nie stosują obroży, sądząc że problem kończy się w momencie wyjęcia go z ciała czworonoga. Tymczasem już kilkugodzinne wgryzienie w skórę może skutkować zarażeniem wieloma groźnymi chorobami, które mogą doprowadzić do trwałego okaleczenie zwierzęcia, a nawet do jego śmierci.