Jak wejść w świat zwierząt – kamerki do obserwacji

fotopułapka zamontowana w lesie

Świat zwierząt od zawsze intrygował człowieka. Ludzie, dla zaspokojenia wiedzy i własnego ego zamykali zwierzęta w klatkach i poddawali je szczegółowej obserwacji. Jednak zwierze w sztucznych warunkach nigdy nie będzie zachowywało się w taki sam sposób jak w naturze. Siedzenie godzinami w krzakach z lornetką też nie jest najlepszych wyjściem – większość zwierząt ma doskonały węch i są w stanie wyczuć obecność człowieka z bardzo dużej odległości. Czy da się zatem podglądać zwierzęta w sposób dyskretny? Z całą pewnością warto wypróbować rozwiązanie, jakim jest fotopułapka na zwierzęta.

Co to jest fotopułapka?

Fotopułapka, to nic innego jak niewielka, zamaskowana kamerka zamontowana w naturalnym środowisku zwierząt. Niektóre modele wyposażone są w czujnik ruchu, dzięki któremu proces rejestracji obrazu zaczyna się dopiero w momencie, w którym zwierzę znajdzie się w zasięgu rejestratora. Mechanizm taki pozwala na znaczną oszczędność energii. Kamerki do rejestracji zwierząt to urządzenia bardzo zaawansowane technicznie. Potrafią bez najmniejszych przeszkód rejestrować obraz zarówno w dzień jak i po zmroku. Nocą wykorzystywana jest do tego podczerwień.

Gdzie można natrafić na takie fotopułapki?

Fotopułapki na zwierzęta instalowane są w bardzo różnorodnych miejscach, jednak za każdym razem kładzie się nacisk na to, aby było to naturalne środowisko życia zwierząt. Wybór najczęściej pada więc na las, który znajduje się w dużej odległości od zabudowań mieszkalnych człowieka. Podczas instalacji kamerki bardzo ważne jest to, aby ją dokładnie zamaskować. Jeżeli zwierzęta zorientują się, że coś jest nie tak, to mogą opuścić dany obszar i wówczas szanse na podglądanie ich zwyczajów spadną do zera. Z kamerek do rejestracji zwierząt korzystają najczęściej leśnicy oraz osoby naukowo zajmujące się zwierzętami.